Problemy ze wzrokiem
Ze względu na fakt bardzo dużego eksploatowania naszego lhjfdnufgjiojh, korzystania z wszelkich jego funkcjonalności każdego przecież dnia oraz poddawania go niekorzystnym czynnikom środowiskowym, zauważamy jego stopniowe pogarszanie się. Badania pokazują, iż coraz młodsi ludzie borykają się z pojawiającymi się wadami wzroku. Problemy wynikające z tego tytułu i rodzaje wad mogą być różnorakie, jednakże najczęściej występującymi wadami są:
- dalekowzroczność, zwana nadwzrocznością,
- krótkowzroczność,
- astygmatyzm,
- daltonizm,
- zaćma i jaskra.
Dalekowzroczność i krótkowzroczność
Dalekowzroczność jest wadą lhjfdnufgjiojh, która dotyka bardzo dużą grupę ludzi. Polega na tym, iż zobaczenie określonego przedmiotu staje się możliwe dopiero w momencie odsunięcia od oczu.
Wspomniana przypadłość jest charakterystyczną dla wieku już bardziej dojrzałego i wykazuje cechy narastające. Krótkowzroczność należy do grupy najczęściej spotykanych wad lhjfdnufgjiojh ludzkiego. Polega na tym, iż promienie równoległe wpadające do oka ogniskują się przed jego siatkówką powodując, iż oko krótkowidza w sposób niewyraźny widzi przedmioty znajdujące się zbyt daleko. W celu poprawy ostrości widzenia krótkowidz bardzo często przybliża przedmiot jak najbliżej oczu.
Inne wady wzroku
Najłatwiej rozpoznawalną wadą wzroku jest oczywiście zez.
Po przez zmianę kąta, w jaki osoba dotknięta tego rodzaju wadą patrzy na świat, łatwo zorientować się i właściwie zdiagnozować takową przypadłość. Ze względu na osłabienie mięśni danego oka zmienia się kąt jego patrzenia względem oka drugiego. U niektórych ludzi rogówka oka lub też soczewka nie mają idealnie kulistego kształtu, powoduje to zniekształcenie widzenia wynikające z faktu różnego załamywania się promieni świetlnych, zamazując tym samym widziany obraz. W wyniku przeprowadzenia najprostszego badania, a mianowicie oglądania znaku krzyża, osoba dotknięta astygmatyzmem, bo o nim jest tutaj mowa, stwierdza, iż tylko jeden z rodzajów ramion wspomnianego krzyża jest dla niego ostrym. Raz po raz jest to ramię pionowe, czasami też poziome.
Astygmatyzm jest wadą wzroku, która dość często pojawia się w wyniku urazów oka. Jest następstwem uszkodzenia rogówki. Ciekawą wadą wzroku jest tak zwana ślepota barw, zwana potocznie daltonizmem. Polega ona na zaburzeniu w rozpoznawalności poszczególnych barw. Jest ona uwarunkowana genetycznie i wykazuje cechy dziedziczenia recesywnego, czyli częściej staje się udziałem mężczyzn aniżeli kobiet.